ČLÁNOK / Keď ľadviny zrádzajú

Zvýšené hodnoty kreatinínu v krvi  sú znakom, že činnosť obličiek  je oslabená. Meranie množstva kreatinínu je jednoduché a rýchle vyšetrenie, z ktorého sa dá vypočítať hodnota GFR  - glomerulárna filtrácia. Hodnota GFR určuje stupeň oslabenia (poškodenia) obličiek  .

Obličky sú nenahraditeľným orgánom. V tele majú NEZASTUPITEĽNÚ funkciu, preto ich nedostatočná činnosť má pre celé telo negatívne následky. V prípade ich zlyhania je nevyhnutná dialýza ( umelé čistenie – filtrácia krvi mimo tela).

 Obličky sú orgán, v ktorom

a) Vzniká moč, čím sa stávajú regulátorom vody v tele. Zároveň tým vplývajú na tlak krvi v tele. 
 
b) Dochádza k filtrácii krvi – oddeleniu nepotrebných látok z krvi a zadržiavaniu tých látok, ktoré telo potrebuje.

Preto akékoľvek výkyvy v činnosti obličiek majú automaticky vplyv na celé telo . Napr. ak dôjde k poruche filtrácie, do moču sa môžu vyplaviť látky, ktoré telo potrebuje – napr. draslík, vápnik, železo, vitamíny. Alebo naopak – ak obličky  nedokážu vylúčiť z tela odpadové látky, ich hromadenie môže viesť  k narušeniu acido-bázickej rovnováhy alebo poškodeniu tkanív srdca, ciev a  dôležitých vitálnych orgánov.  Neschopnosť obličiek  zbaviť sa nadbytočnej vody vedie k opuchom, zvýšeniu krvného tlaku a ďaľším následným komplikáciám.

Najčastejšie príčiny,  ktoré vedú k poškodeniu (až zlyhaniu) obličiek sú

1.  Zvýšená hladina cukru v krvi.

2.   Vysoký krvný tlak

Oba tieto faktory poškodzujú kapilárny systém obličiek, čím sa znižuje ich filtračná schopnosť. Kapiláry sú najjemnejšie (najužšie, najtenšie) cievy , ktorým krv priteká ku každej bunke. Ak sa tieto „cesty“ natoľko poškodia, že krv nedokáže „prísť“ k bunke, bunka odumiera.  Poškodenie kapilárneho systému obličiek sa týka kapilárneho systému celého tela. Preto častým pridruženým ochorením je aj poškodenie ciev očí.

Ďaľšie faktory, ktoré vplývajú na činnosť obličiek:

1. Obličkové kamene.I keď táto porucha je veľmi bolestivá a môže viesť k zablokovaniu vývodu moču, popr. prítomnosti krvi v moči, trvalé poškodenie obličiek  spôsobuje zriedkavo.

2. Polycystické obličky genetická porucha – rast početných cýst v obličkách, ktoré môžu postupne nahradiť veľkú časť hmotnosti obličiek, čo môže viesť k ich zlyhaniu.

3. Infekcie obličiek.

4. Jednoduchá cysta v obličke – nahromadenie vody v ľadvine ( akoby v sáčku – v cyste). Pokiaľ cysta nespôsobuje bolesť, krvácania alebo zápal, nevyžaduje liečbu.  Je nevyhnutná zvýšená opatrnosť – ochrana obličiek pred nárazom – úderom a náprava lymfného systému v tele. 

5. Nádorové ochorenie

6. Nefrotický syndróm nie je to ochorenie, ale označenie pre nedefinované ochorenie alebo  poškodenie obličiek . Napr. zvýšené bielkoviny v moči, málo bielkovín v krvi, opuchy.

Kreatinin je produkt rozpadu kreatínu, ktorý vzniká predovšetkým vo svalových bunkách. Prekurzorom (východzou látkou) pre kreatín je arginín. Arginín je veľmi dôležitá aminokyselina (bielkovina),  ktorú ľudské telo prijíma v strave. Preto prvým krokom pri zvýšenom kreatiníne je nízkobielkovinová diéta. Ale, žiaľ, nie je možné natoľko obmedziť príjem bielkovín - kvôli zníženiu záťaži obličiek- aby na druhej strane telo malo dostatok ostatných bielkovín. Bielkoviny sú veľmi dôležité pre fungovanie tela, preto, ak ich telo nemá dostatok v strave, dokáže si ich "zobrať zo zásob" - a to katabolizmom (rozpadom) vlastných bielkovín. Preto nízkobielkovinové diéty majú krátkodobý efekt a nie sú vhodným dlhodobým riešením.  

Moderná medicína sa zameriava na odstraňovanie symptómov ochorenia, nie príčin.

Zvýšené hodnoty kreatinínu v krvi sú varovným signálom, že dochádza k poškodeniu kapilárneho systému obličiek. A keďže nie je možné v tele „opraviť“ kapilárny systém jedného orgánu  bez toho, aby sa „opravil“ celý mechanizmus regenerácie cievneho systému, lieky  sú v problematike zlyhávania obličiek bezmocné.

Znižovanie hladiny kreatinínu znamená kompletnú  regeneráciu cievneho systému celého tela a nápravu energie ľadvín.

Zvýšená hladina kreatinínu je častokrát spojená aj so zvýšenou hladinou kyseliny močovej v krvi. V tom prípade je nevyhnutná nízkopurínová diéta. Jej dodržiavaním je možné dostať kys. močovú takmer do normálu, ale kreatinín nie. Mechanizmus vylučovania kreatinínu je priamo závislý od kondície glomerúl v obličkách a pokiaľ sú tie poškodené, vylučovanie je  pomalé. Prvým krokom pre zníženie kreatinínu je: spraviť všetko pre to, aby sa znížil vznik kreatinínu v tele. Treba si uvedomiť, že nie je možné zastaviť tento proces - iba ho spomaliť. K tomuto môže poslúžiť dôležitý poznatok chemického charakteru vzniku kreatinínu z kreatínu: čím je prostredie tejto chemickej reakcie kyslejšie, tým je vznik kreatinínu rýchlejší - t.j. za určitý čas vznikne viac. Takže dôležitá rada pre každého, kto má zvýšený kreatinín je udržiavať acido-bázickú rovnováhu tela. 

Keďže samotná prítomnosť veľkého množstva kreatinínu je mimoriadnou záťažou pre systém udžania rovnováhy kyslých a zásaditých látok, nie je jednoduché docieliť tento stav. Preto doporučujem:

1.Príjem 80% zásaditej stravy a iba 20% kyslotvornej ( čo pre väčšinu chorých je z dôvodu neznalosti vplyvu stravy na telo častokrát ťažký problém. Preto neoddeliteľnou súčasťou mojej terapie sú vypracované doporučenie k strave. 

2.Intenzívny príjem aktívneho organického vápnika a jódu v molekulárne upravených rastlinných olejoch  Planet zdravja. 

Uvedené  2 kroky sú NEVYHNUTNÉ!

Ďaľšími krokmi sú : 
1. regenerácia kapilárneho systému ľadvín - pomocou výrobkov Planet zdravja
2. posilnenie energie ľadvín - čínske liečivé huby, cvičenia, masáže akupresúrnych bodov ľadvín 
3. detoxikácia a regenerácie pečene: strava + výrobky Planet zdravja

Regeneračné postupy sú individuálne. Vyžadujú si zmenu stravy, životosprávy, postojov k sebe a okoliu. 

Čo je reálne očakávať od výrobkov Planet zdravja?

Ak máte hodnoty kreatinínu u lekára pod 200 jednotiek, je reálne predísť dialýze. Pokiaľ Vaše hodnoty sú dlhodobo vyššie, totuto terapiou môžete oddialiť dialýzu a minimalizovať negatívne účinky dialýzy na Váš cievny systém. T.j. ak Vaše ľadviny sú natoľko slabé, že veľké množstvo kreatinínu nie sú schopné vylúčiť, dialýza je pomoc Vášmu telu. Ale ako ste možno pochopili, ochorenie ľadvín má súvis so stavom celého  cievneho systému, preto je potrebné pozornosť zameriavať na túto oblasť, aby Váš cievny systém bol v dobrej kondícii a dialýzu zvládal bez ďaľších komplikácií. 

Návrh vhodných výrobkov a doporučenia ku strave Vám vypracujem na základe vyplneného dotazníka ( posielam po vyžiadaní  tu ) a platbe vopred.

Viac info o e-mailovej konzultácii : e-poradňa

KONTAKT

Ľubica Melnikov

0911 984 774
0918 986 932

info@planeta-zdravia.sk

Obchodné meno: Ing. Ľubica Melnikov
Sídlo: 925 83 Žihárec 700
IČO: 40 56 41 93
DIČ: 1030089907
IČ DPH: SK1030089907
zapísané na Obvodnom úrade v Galante,
pod č. ŽO-2003/01314-2
a č. OŽP-B/2007/06633-2(-3-4)

Orgány dozoru:
Inšpektorát SOI pre Nitriansky kraj
Staničná 9, P. O. BOX 49A,
950 50 Nitra 1

KONZULTÁCIA CEZ E-MAIL

Stručne, prosím, popíšte Váš zdravotný problém a či máte záujem o e-konzultáciu ( 15,- eur) alebo vypracovanie terapie ( 40,- eur). Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

Captcha